پرسش های متداول اختراعات و مالکیت فکری

 مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آدرسSS AA.IR  سپس انتخاب گزینه مرکز مالکیت معنوی و سرانجام ثبت اظهار نامه الکترونیکی اختراع

 مخترع در قسمت ثبت اظهار نامه الکترونیکی اختراع مرجع استعلام را " معاونت تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه انتخاب نماید .

بعد از انتخاب معاونت تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به عنوان مرجع استعلام داوری ، و بعد از رفع نقص، مستندات به مرکز انتخاب شده جهت داوری ارسال می گردد سپس فرایند داوری آغاز میشود و در صورت نیاز با مخترع تماس گرفته می شود.     

مدت داوری به عملکرد داوران و پیچیدگی اختراع بستگی دارد اما با برنامه ریزی دفتر مالکیت فکری دانشگاه و تلاش همکاران این دفتر، زمان متوسط بررسی اختراع 1 ماه طول خواهد کشید.

هزینه داوری برای افراد خارج از دانشگاه 300 هزار تومان و برای دانشجویان و اعضا هیت علمی و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی رایگان می باشد.

شماره حساب: 0108173099001

بانک صادرات
بنام در آمدهای غیر بهداشتی معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

سپس فیش واریزی به آدرس IPO@KUMS.AC.IR ارسال گردد.

اعضا محترم هیت علمی و دانشجویان می توانند با مراجعه به سامانه پژوهان و وارد نمودن حساب کاربری خود و ورود به قسمت اختراع جدید اطلاعات اختراع ثبت شده خود را وارد نمایند. حتما دقت گردد که گروه انتخابی مرکز رشد فناوری سلامت انتخاب شود. سپس بر اساس درصد مالکیت خود امتیاز خود را محاسبه کنند. در مرحله آخر ارسال به مدیر گروه خانم دکتر سمیرا جعفری انجام شود.

 با توجه به اینکه مرجع بررسی کننده درخواست متقاضیان با موضوعات گواهینامه ثبت اختراع برای استفاده از امتیازات و تسهیلات اعطایی، معاونت تحقیقات وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی می‌باشد  لذا کمیته ابداعات و اختراعات بر حسب ضرورت در مرکز توسعه و هماهنگی تحقیقات معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت جهت بررسی موضوعات ارائه شده تشکیل می گردد تا در خصوص امکان بهره مندی افراد بوسطه اختراع جهت استفاده از آیین نامه استعداد درخشان و یا آیین نامه استفاده از نخبگی یا آیین نامه ارتقای هیئت علمی اعلام نظر نماید. این کمیته دارای چهار گروه تخصصی علوم بالینی، علوم پایه ، علوم دارویی و تجهیزات پزشکی می باشد که طبق اساسنامه کمیته ابداعات و اختراعات فعالیت می‌نماید.

برای استفاده از امتیازات و تسهیلات اعطایی، معاونت تحقیقات وزارت بهداشت ابتدا به سایت htc.kums.ac.ir مراجعه نموده و سپس فرمهای مربوطه را تکمیل و همراه با نمونه ساخته شده و یک سی دی حاوی اسکن تمامی صفحات و فیزیک فرمهای تکمیل شده  به کارشناس دفتر مالکیت فکری تحویل دهید .